Основни проявления на глобализацията на световната икономика
Същност на глобализацията
Терминът глобализация произлиза от френското “global”. Той е събирателен и обхваща икономически, социални, политически, технологични, екологични и всякакви процеси и страни на развитието, които се проявяват в световен мащаб. По своята същност тоталният процес на глобализация е свързан с всеобщо разпространение и взаимно проникване на капитали, технологии, идеи и културни особености в мащабите на планетата. Възприема се като предпоставка за развитие на цялостното световно общество чрез премахване на различията и границите.
Глобализация на икономиката
Основните, развиващи се в условията на глобализация характеристики на съвременната икономика са:
- свободна търговия;
- свободно движение на капитали;
- изпреварващо влияние на финансовия капитал пред търговския и промишления;
- увеличаване на данъчната конкуренция между държавите с цел привличане на капитали;
- намаляване влиянието на държавата над мега-компаниите;
- създаване на международни икономически структури – Международен валутен фонд (МВФ), Световна банка, Общото споразумение за митата и търговията (GATT), Световна търговска организация (WTO).
Снимка: http://importexportingreece.blogspot.com/2011_12_01_archive.html
За бърза глобализация на икономиката спомагат:
- развитието и разширяването на възможностите на транспорта и комуникациите;
- сближаване политиките на отделните държави и взаимните им интереси;
- разширяване на образователния и културния обмен;
- разпространение на езиците на големите икономики и най-вече на английски език.
Тези явления са фактор за глобализацията, но и нейн резултат, който води до по-нататъшното й и още по-мащабно развитие, което същевременно е нов тласък за усъвършенстване и разширяване влиянието на тези фактори. Така глобализацията се развива с все по-голяма скорост и става необратим процес.
Глобализацията се разглежда най-често от аспекта на нейните приноси за ускорено развитие на световната икономика.
Глобалното развитие разширява:
- взаимната обвързаност на икономиките на отделните държави;
- задълбочаването на търговския обмен между тях;
- политическите диалози и укрепване на световния мир.
Икономическата сила на дадена страна се определя до голяма степен от нейната позиция в глобализиращата се световна икономика. Ако дадена държава се стреми към икономически просперитет и благосъстояние на своите граждани, тя трябва да намери сили и начин да заеме такава позиция, която ще предостави ефективни връзки за нейните производители и максимален достъп до пазарите. Тя може да създаде подобни мрежи само чрез свои международни връзки и отвореност за сътрудничество във всички области на икономиката и политиката. Капсулирането на националната икономика е противоположност на глобализацията и означава застой и изоставане.
Политически страни на глобализацията
Тези аспекти не се разглеждат като икономически, но не могат да се отделят напълно от тях. Икономическото развитие до голяма степен се определя от политическите отношения в света и обратно. Глобалните военни конфликти – двете световни войни стават причина да се създадат противостоящи си политически и военни блокове. Тяхното най-голямо негативно влияние върху икономическото развитие, особено на по-слабите държави бе Студената война.
През този период усилията и средствата на най-големите и свързаните с тях икономики бяха насочени към въоръжаване и противопоставяне. Избягването на фатален световен конфликт беше възможно чрез създаване на глобални политически структури – тези на ООН. В следвоенния период те изиграха важна роля за туширане на регионалните конфликти и предотвратяване на разрастването им.
The UN Plan to Remake the World Unveiled at Rio Summit 2012
http://occupycorporatism.com/the-un-plan-to-remake-the-world-unveiled-at-rio-summit-2012/
Екологични и социални аспекти на глобализацията
Икономическото развитие и техническия прогрес предизвикват използване на природни ресурси в колосални размери. Несъвършенството на технологиите, концентрацията и големите мащаби на производствата, урбанизацията и развитието на услугите и бита водят до увреждане на жизнената среда и природата в планетарен мащаб и стават застрашителни за бъдещето на човечеството. Задържането и ограничаването на негативното влияние на икономиката върху качеството на живот на хората е възможно единствено чрез глобални действия на глобални структури. Такива са действията на структурите на ООН за създаване и прилагане на Концепцията за устойчиво развитие. Тя се проявява като характерна особеност на глобализацията, защото нито една страна, колкото и силна икономика да е тя, не може сама да реши проблемите с глобалното замърсяване, парниковия ефект, климатичните промени, безконтролното изчерпване на природните ресурси, изчезването на животински и растителни видове.
Фигура 1.1. http://www.dadalos-iizdvv.org/globalisierung_bg/grundkurs_2.htm
Концепцията за устойчиво развитие придобива все по-голяма популярност и сила, с която се прилага. Тя се основава на схващането, че със средствата на техническия прогрес и най-модерните научни открития, могат да се поставят под контрол всички възможни кризи – икономически, социални, екологични и демографски. Тя е част от най-новата идеология на модернизма и изразява вярата в непрекъснатия прогрес като обществена необходимост. Тази концепция е идеология и на глобализма, която според привържениците си ще реши проблемите породени от различията между бедни и богати страни и ще допринесе за значително нарастване благосъстоянието на хората. Концепцията за устойчиво развитие съдържа и посочва начините за съхранение на природата и осигуряване на еднакви възможности за развитие на сегашните и бъдещите поколения.
Снимка: ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА РАЗВИВАНЕ НА БИЗНЕС В ГЪРЦИЯ
http://importexportingreece.blogspot.com/2011_12_01_archive.html
Противници на глобализма. Негативни страни на глобализацията
Едновременно със задълбочаване на глобализацията се поражда и мощно антиглобално движение. Неговата идеология е основана на съждението, че нещо ново може да се изгражда или на свободно място, или като се разруши съществуващото. Тъй като в света няма свободно пространство, това означава, че глобализацията е разрушителен процес. Критиките на глобализма са насочени повече към социалните, културните и етнически проблеми на развитието. Според антиглобалистите премахването на границите и доминирането на пазарите ще доведе до унищожаване на културата, традициите, националната и етническа идентичност на народите. Големите държави ще наложат своите икономически и политически интереси в света, измествайки националните и регионалните. Привържениците на глобализма отхвърлят това твърдение, но не може да се отрече, че икономическата глобализация неизменно ще наложи промени в посока монокултура.
Свободното движение на капитали, технологии и лица е еднакво достъпно за всички страни, но само привидно. От него се възползват онези икономики, които разполагат в по-висока степен с въпросните ресурси. Останалите изпадат в подчиненост и неравностойна позиция. Така технологично и икономически силните - Западна Европа, САЩ, Австралия, Канада, Япония, с население общо около два милиарда души, ще се изправят пред непреодолими противоречия с останалите пет милиарда от азиатските, африканските, южноамериканските и бившите социалистически страни. Някои критици на глобализацията я разглеждат като нова вълна на колонизация.
Снимка: Познаваме детето по негова рисунка – КАК?
http://www.bulgarica.com/wp-content/uploads/2009/08/gallery_318.jpg
В резултат на глобализацията вече се наблюдават ясни признаци на неравнопоставеност в сферата на международното разделение на труда. Големи производители от силните икономики изнасят свои предприятия в по-слабите, където в резултат на ниската трудова заетост цената на работната сила е по-ниска. По този начин в развитите икономически страни се увеличава делът на така наречените „бели якички” – високоплатени служители в банки и офиси на големи компании, докато в другите страни се концентрират „сините яки” – нископлатени работници, заети в по-неблагоприятни дейности.
Критиците на глобализма считат, че увеличаването на дела на услугите за сметка на пряката производствена дейност е деформация. Те водят до излишен лукс, неравномерно в географски аспект развитие и социална несправедливост.
В последните години при условията на глобализация и предимствата, които тя предоставя, се наблюдава раздвижване на престъпността и тероризма. Под благовидната форма на икономически и туристически пътувания и обмен на стоки, отделни лица и организации извършват престъпни и антихуманни действия в ущърб на развитието и благоденствието. Тези действия вземат все по-големи размери с негативно влияние. Освен това те са трудно предсказуеми и преодолими и налагат заделяне на големи средства и усилия. Предимствата на новите телекомуникации и използването им в банковото дело улесняват криминалните икономически и финансови престъпления, а високоскоростният транспорт улеснява извършителите да се придвижват и укриват.
Снимка: ООН: Малкият Вавилон Или Осмото чудо на Света, Енчо Господинов
http://e-vestnik.bg/imgs/pismo_ot/revolverUN.jpg
Глобализацията създава и немалко лингвистични проблеми. В международното пространство се утвърждават все повече така нар. „големи езици” – говорими от многобройно население, преди всичко от икономически силните страни. Те навлизат в езикови територии, които са със слаби международни икономически и политически функции - „малки езици”, като ги изменят и ерозират. Такъв е английският език, който вече придобива функционално широка употреба между различни страни и народи, в това число и не англоговорящи.