Програма за трансгранично сътрудничество Румъния - България
Това е оперативна програма с европейско финансиране за Румъния и България през периода 2007-2013 г. Програмата подкрепя развитието на избираемите гранични зони, както в Румъния, така и в България. Тя следи да създава „мост” между двете страни, с цел подпомагане на граничните райони в разрешаването на сродни въпроси за развитие чрез сътрудничество и насърчаване на съвместни решения. По този начин, границата между двете страни обединява зоните на двата бряга на Дунав, вместо да ги разделя.
Фигура 3.6. Карта на трансграничните райони (общини) по ТГС „Румъния – България“
източник: http://www.cbcromaniabulgaria.eu/index.php
Концепцията на тази трансгранична инициатива е насочена към поощряване развитието на нови бизнес сделки, увеличаване обмена на информация и подобряване на достъпа до границата. Българските и румънските региони си сътрудничат за предотвратяване на наводненията, за съхраняване на природните ресурси и за стимулиране развитието на туризма. По този начин граничните зони би следвало да станат по-привлекателни за хората, които живеят и работят там, а също и за инвеститорите.
Предоставените по Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013 г. средства възлизат на 262 милиона евро. Източник на финансиране е Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) – структурен фонд, създаден за подкрепа на намаляването на разликите между регионите на ЕС. Приносът на ЕС представлява 83% от предоставения за програмата бюджет (217,8 милиона евро), останалата част от 17% (44,2 млн. евро) представлява национален принос (от държавни бюджети и от собствени източници на партньорите, които участват в проекти).
Разгледайте подробна документация на програмата на адрес:
http://www.cbcromaniabulgaria.eu/index.php?page=documente-publicatii
Общата стратегическа цел на тази финансираща инициатива е сближаване на хората, на общностите и на икономиките в граничната зона между Румъния и България, с оглед участието в съвместно развитие на зоната за сътрудничество, чрез трайно използване на нейните човешки и естествени ресурси, както и на предимствата на околната среда.
Установени са следните съвместни специфични програмни цели:
- Подобряване на достъпа до транпортната инфраструктура, улесняване движението на хора и стоки.
Пример: Трансгранична връзка, свързваща община Кайнарджа и румънската Липница http://www. Briagnews. bg/index.php?p=view&id=75.2
снимка: http://www.Briagnews.bg/index.php?p=view&id=75.2
- Подобряване на наличността и разпространяването на информация относно съвместните възможности в рамките на граничната зона.
Пример: Проект „Да стиснем ръце – да успеем заедно” http://bg.shakehandsromaniabulgaria.eu/news.php
снимка: http://bg.shakehandsromaniabulgaria.eu/news.php
- Устойчивост на свойствената стойност на природните ресурси в зоната, чрез внимателна експлоатация и ефективно опазване на околната среда.
Пример: Проект „Еко-форс: съвместни действия за екологична отговорност на фирмите от трансграничния българо-румънски регион”
http://eco-force.eu/bg/for-project; http://www.facebook.com/pages/Eco-Force/110525269027520;
снимка: http://eco-force.eu/bg/for-project
- Устойчиво икономическо развитие в граничната зона посредством съвместни инициативи за укрепване на сравнителните предимства и намаляване на недостатъците.
Пример: Проект „Търговските палати на България и Румъния за трансгранично сътрудничество“ http://www.burocoop.eu/bg/;
снимка: http://www.burocoop.eu/bg/
- Укрепване на социалното и културно сближаване посредством действия за сътрудничество между хората и общностите.
Пример: Проект „Румънскo - българско съвместното сътрудничество за дългосрочно и устойчиво развитие на младите човешки ресурси в областта на технологии за възобновяема енергия, с цел преодоляване на социално-културната бариера и откриване на общи възможности за намирането на работа в трансграничната зона” от програма за „Трансгранично сътрудничество Румъния – България” http://www.ro-bul-ret.eu/.
снимка: http://www.ro-bul-ret.eu/
Една част от очакваните резултати на програмата са следните:
- Намаляване с 30% на времето за пътуване между населените места, разположени от двете страни на границата;
- Осигуряване достъпа до ИКТ (информационни и комуникационни технологии) мрежата за най-малко 3 милиона души;
- Развитие на съвместни системи за предотвратяване на наводненията и съвместни предупредителни дейности в случай на наводнения на 70% по поречието на Дунав;
- Създаване на 20 партньорства за дейности за преждевременно предупреждение и отговор в спешни ситуации;
- Улеснения за бизнеса, от които да се възползват 500 малки и средни предприятия;Развитие на 30 рекламни материала / мероприятия;
- Създаването на 10 интегрирани туристически продукта;
- 15 партньорства, които поощряват трансграничното сътрудничество между университети, изследователски институти и бизнес средите;
- 360 000 лица, осведомени за възможностите за наемане на работа;
- 3 500 лица, завършили подготвителни курсове в трансграничната зона;
- Създаване на 30 партньорства между образователни и професионални центрове;
- 4 500 лица, участващи в дейности за сътрудничество „хора за хората”.
Пример: Един от успешните проекти, финансиран по ОП „Регионално развитие", като част от първия етап на средносрочната рамкова инвестиционна програма на МИЕТ по ОППР за 2007-2013 г. е „Подкрепа за ефективен национален маркетинг на туристическия продукт и подобряване на информационното обслужване”. Той включва 14 проекта на обща стойност близо 64 млн. лв. по рамково споразумение на МИЕТ с регионалното министерство.
Фигура 3.7. Туристическият портал на България достигна до 42 млн. потребители от над 130 държави към 10.04.2012