Политики за устойчиво развитие на социалния капитал в ЕС
Целта на политиките за икономическо и социално сближаване на ЕС е да ограничи различията в икономическото и социално развитие на различните региони и да насърчи структурни промени за развитие, които да доведат до икономически и социален растеж.
За периодa 2007 – 2013 г. са приети регламенти, регулиращи политиката на сближаване. Съгласно тях се прилагат като структурни фондове Европейският фонд за регионално развитие, Европейският социален фонд и Кохезионният фонд. Фондовете за ориентиране и гарантиране на земеделието и рибарство са отделени от Структурните фондове.
Приоритетите на регионалната политика на ЕС за текущия период са групирани в 3 цели: „Сближаване”, „Регионална конкурентоспособност и заетост” и „Европейско териториално сътрудничество”.
Цел 1 „Сближаване” – чрез нея има стремеж за ускоряване на сближаването на най-слабо развитите страни-членки и региони, чрез подобряване на условията за растеж и заетост, посредством увеличаване и подобряване на качеството на инвестициите във физически и човешки капитал, развитието на иновациите и обществото, основано на знание, адаптирането към икономически и социални промени, защитата и подобряването на околната среда, както и административна ефективност. Критериите за допустимост на регионите за финансиране са Структурните фондове и Кохезионния фонд. България е избираема за финансиране по Цел 1.
Цел 2: “Регионална конкурентоспособност и заетост” - насочена, извън най-слабо развитите региони, към засилване на конкурентоспособността на регионите и заетостта чрез изпреварване на икономическите и социалните промени, включително тези, свързани с отваряне на търговията, чрез иновации и насърчаване на обществото основано на знание, предприемачеството, защита и подобряване на околната среда, адаптиране на работниците и бизнеса, както и развитие на пазари на труда. Финансиране се отпуска от ЕФРР и ЕСФ.
Цел 3: „Европейско териториално сътрудничество” – насочена към трансграничното сътрудничество, от една страна, чрез съвместни местни инициативи на междунационално ниво, от друга - чрез действия, водещи до интегрирано териториално развитие, обвързани с приоритетите на Общността, и мрежи за обмяна на опит на подходящо териториално ниво. Финансира се от ЕФРР.
Опирайки се на принципа на солидарността между хората в Съюза и идеята за всеобщ икономически и социален прогрес, страните-членки на ЕС провеждат европейска регионална политика, финансирана от фондовете на ЕС, като по този начин Съюзът оказва влияние и върху планирането на развитието на регионално и местно ниво.
Други принципи за провеждане на устойчива социална политика в рамките на ЕС:
- Принцип на партньорство – действията на Общността допълват и подпомагат националните дейности. Те са резултат от тясно сътрудничество и консултации между Европейската комиссия (ЕК) и държавата, като в процеса участват национално определените органи на централно и местно ниво и социално-икономически партньори.
- Принцип на координация – ЕК и държавата гарантират координиране и недопускане на припокриване на финансиранията от различните фондове и помощта от други финансови инструменти.
- Принцип на децентрализация – осигурява делегиране на права от ЕК на държавата по управлението на Структурните и Кохезионния фондове;
- Принцип на допълняемост - средствата от ЕС следва да допълват местните източници на финансиране, чието ниво се определя от държавата.
За периода 2014-2020 г. Оперативна програма регионално развитие на Европа 2020 (ОПРР 2014-2020) покрива елементи от основните приоритети на ЕС с фокус върху втория от изброените по-долу:
- Интелигентен растеж - изграждане на икономика, основаваща се на знания и иновации;
- Устойчив растеж - насърчаване на по-екологична и по-конкурентоспособна икономика с по-ефективно използване на ресурсите;
- Приобщаващ растеж - стимулиране на икономика с високи равнища на заетост, която да доведе до социално и териториално сближаване.
Общата стратегическа рамка на водещите документи на ЕС включва 11 тематични цели, 6 от които имат пряко отношение към регионалното социално развитие за периода 2014-2020, а именно:
Цел 6. Опазване на околната среда и насърчаване на ефективното използване на ресурсите;
Цел 7. Насърчаване на устойчиво развит транспорт;
Цел 8. Насърчаване на заетостта и подкрепа за мобилността на работната сила;
Цел 9. Насърчаване на социалното приобщаване и борба с бедността;
Цел 10. Инвестиции в образованието;
Цел 11. Повишаване на институционалния капацитет.
Национални документи по Оперативна програма за развитие на регионите, които кореспондират с европейските за разглеждания период покриват широк кръг от приоритети на НПР 2020 и са представени в:
- Подприоритет 3.2. Стимулиране развитието на градовете и подобряване на интеграцията на българските региони в национален план;
- П3, Подприоритет З.4 Подкрепа за ефективно и устойчиво усвояване на туристическия потенциал;
- П3, Подприоритет З.5 Създаване на условия за опазване и подобряване на околната среда;
- П7, Подприоритет 7.2 Повишаване на енергийната ефективност.
Снимка:Енергийната политика на община Добрич може да послужи за пример на други европейски градове със сходни условия в сградите